Hočemo, znamo, zmoremo

smo poimenovali projekt, ki smo ga v sodelovanju z Občino Brežice in Zvezo društev slepih in slabovidnih Slovenije predstavili v sredo, 23. maja 2012. Z drugimi besedami: predstavili slepoto in slabovidnost širši javnosti. Glede na izkušnje ugotavljamo, da ljudje o slepih in slabovidnih vedo malo ali skoraj nič in samo to, da jim je treba pomagati. Vendar: slepi ali slabovidni smo takšni kot ostali ljudje. Vemo, kaj hočemo ali nočemo, znamo in vemo marsikaj, imamo » le« okvaro vida. In pri tem potrebujemo pomoč. Za ta namen je nepogrešljiva roka svojca ali prijatelja ali znanca, ki nas vodi, lahko je tudi samo bela palica, lahko je pes vodič. Želeli smo videčim pokazati, kaj znamo in zmoremo, ker to hočemo: slikamo, pletemo, oblikujemo izdelke iz gline, naučili smo se brajice, imamo tehnične pripomočke, ki nam lajšajo življenje. Prinesli smo tudi simulacijska očala, ki pokažejo različne okvare vida, predstavili smo hojo z belo palico in tudi vlogo človekovega najboljšega prijatelja, psa, kot psa vodiča slepim. Otroci iz vrtcev, šol in ostali mimoidoči so pred občinsko hišo v Brežicah lahko spoznali, da slepi in slabovidni marsikaj znamo. Predvsem pa so ob tem dogodku mnogi prvič pomislili, da ob njih živijo tudi ljudje brez vida ali z močno okvarjenim vidom.