Berem, da naberem bogastvo v glavi, ne pa fizičnega bogastva!
Očitno je branje knjig močna ljubezen, saj ko enkrat vzljubiš knjigo, ta ljubezen nikoli ne pojenja.
Takšni “zaljubljenci” v knjige smo člani bralne skupine “MI BEREMO V TEMI« , ki deluje od leta 2014 pri Medobčinskem društvu slepih in slabovidnih Novo mesto.
Do sedaj smo se pogovorili o devetintridesetih prebranih knjigah.
In kaj smo prebrali v letu 2021?
Ker je svet okrogel, smo se lotili OKROGLIH POVESTI, katerih avtor je Honore de Balzac. V knjigi se avtor norčuje iz človeških slabosti in napak. Opisuje dogodivščine svojih bolj ali manj prebrisanih junakov ter lepih in manj lepih junakinj. Očitno je skakanje čez plot od začetka človeštva zelo pogosto. A kaj bo, ko plotov več ne bo? Ampak, dokler bo obstajala beseda plot, bo najbrž obstajalo tudi čezplotno življenje!
Po hudomušnih povestih smo zajadrali k avtorici Elli H. Radinger in njenim MODROSTIM STARIH PSOV. Hmm, če bi bili vsi kužki deležni takšne pozornosti, kot jo opisuje, bi pasje življenje izumrlo. Čudovita knjiga o navezanosti med človekom in štirinožnim najzvestejšim človekovim prijateljem.
Psi živijo za tukaj in zdaj in tega se lahko učimo od njih.
Najbližja sorodna vrsta psov so volkovi. Izbrali smo si delo pisatelja Jiang Ronga z naslovom VOLČJI TOTEM. V knjigi je odlično prikazano, kako pomembno je sonaravno bivanje človeka in narave ter kako pomembno je ravnovesje v naravi. Žal je čedalje manj ljudi, ki se tega zavedajo, še manj pa tistih ki “govorico” narave razumejo.
DIVJA – IZGUBLJENA IN NAJDENA NA PEŠPOTI ŽIVLJENJA, avtorice Cherly Strayed je bila naša naslednja izbira.
Ženska s praznino v srcu je bila pisateljica, ki je pri 22-tih letih izgubila mamo, družino in sebe. V trenutku brezupa sklene, da se bo podala na mogočno Pacifiško gorsko pešpot, ki vodi skozi puščave, po zasneženih vrhovih in nedotaknjenih gozdovih zahodnega roba ZDA. Na pot se je podala sama, brez pohodniških izkušenj. Na izjemni turi, ki ji včasih niso bili kos niti veliko trdnejši pohodniki, so jo skušale pasti žive in nežive narave, neizprosne vremenske razmere in pošastno težek gromozanski nahrbtnik. Spoznavala je redke pustolovce, gluho samoto, bajno lepoto narave ter na koncu vendarle spoznala in našla sebe.
IN VEČNO POJO GOZDOVI, avtorja Gulbranssen Trygveja je zgodba o družini, ki živi sredi ogromnih gozdov. Gozdovi so jim glavni vir preživetja, v njih pa najdejo razvedrilo, sprostitev in mir. Ob tem pa govori o rivalstvu med meščani in podeželani.
KAVARNA NA KONCU SVETA, pisec Johna P. Strelecky
Domnevam, da se človek bolj redko sprašuje “Zakaj sem tu? Ali se bojim smrti? Ali je moje življenje izpolnjeno?, kar je vodilna tema knjige. Sicer je še veliko vprašanj, ki se začnejo z Zakaj?
O vsem tem se pogovarjamo na naših srečanjih. Vsak udeleženec ima seveda svoj pogled na knjigo in svoje mnenje o knjigi. O, koliko barv bi imela mavrica, če bi bilo vsako mnenje oziroma pogled upodobljen v drugi barvi. Nas nič ne ustavi; ne corona ne lockdown,…Še sreča, da branje zvočnih knjig ne povzroči žuljev na ušesih.
Sicer pa beremo tudi dela vsak po svoji izbiri. Priporočimo si jih v nevezanem nagovoru in se tako vzpodbujamo pri raziskovanju literature.
Naša srečanja so pestra, zanimiva, živahna in upam, da tako ostane še naprej.
Zlatko Cigič