Ogled gradu Strmol

Zaključni strokovni izlet članov bralnega kluba »Beremo v temi« na Grad Strmol – prostor zanimivih zgodb

Za zaključek  naših bralnih srečanj, se nas je 12 članov bralnega kluba »Beremo v temi« v torek, 21. julija 2020, odpravilo na strokovni izlet. Odločili smo se za ogled gradu Strmol na Gorenjskem, ki skriva veliko zanimivih resničnih zgodb.  Eno od teh smo tudi prebrali in sicer avtorja Draga Jančarja »To noč sem jo videl«.  Avtocesto smo zapustili pri izvozu za Vodice in nadaljevali pot proti Cerkljam na Gorenjskem. Od Kavarne Strmol smo se po čudovitem parku peš povzpeli do gradu.  Prijazna vodička nam je predstavila bogato zgodovino gradu, ki ga je leta 1936 kupil gospodarstvenik Rado Hribar. Dovolila je, da so se slepi člani nekaterih kosov pohištva dotaknili in tako občutili kako umetelno je narejeno. Grad v glavnem služi državnim protokolarnim namenom, lahko pa v njem prespijo tudi ostali in tako postanejo graščaki za nekaj dni. V Kavarni Strmol smo si na lepo urejeni odprti terasi privoščili sladek odmor. Odpeljali smo se še do Adergasa na ogled cerkve in samostana. Žal je bila cerkev zaprta, zato smo se na kratko seznanili z zgodovino kraja, cerkve in samostana iz informativnih tabel. Naše potovanje je bilo izredno zanimivo, zabavno in poučno. Spoznali smo še en prečudovit kotiček naše lepe dežele.

Irena Muc